DSC 8855

ODDANIE SIĘ RODZIN MARYI

W dniach 22-23 września 2018 r. na Jasną Górę przybyły rodziny
ze wszystkich wspólnot SNR naszej Prowincji, czyli z Krakowa, Gdyni, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wrocławia i Kielc. Była to ok. 170-cio osobowa grupa pielgrzymów, a wśród nich 14 naszych Sióstr.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym obiadem w Domu Pielgrzyma i zakwaterowaniem w Domu Sióstr Filipinek i Sióstr Pasterzanek. 
Potem udaliśmy się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył O. Marcin Ciechanowski. W tym czasie dokonały się dwa bardzo ważne wydarzenia. Podczas Mszy św. zostały przyjęte w członkostwo cztery małżeństwa (dwa z Kielc i dwa z Krakowa).

Tuż po Mszy św. rodziny wypowiedziały Akt Zawierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
Miło nam było, że swą obecnością zaszczyciła nas S. Prowincjalna, która przyjęła w szeregi SNR nowe małżeństwa. Nie zabrakło też Sióstr z Zarządu Prowincjalnego.
Po Mszy św. O. Marcin zaprosił nas do bazyliki na krótki, ale bardzo piękny koncert organowy.

Po nim udaliśmy się do kaplicy w Domu Pielgrzyma, gdzie była możliwość przedstawienia się poszczególnych wspólnot SNR sobie nawzajem. W takim składzie nie udało się dotąd nigdzie nam spotkać, więc było to niesamowite doświadczenie. SNR naszej Prowincji miało więc okazję spotkać się razem i poznać siebie oraz Siostry, które posługują w SNR.
Podczas tego spotkania każda rodzina otrzymała Ikonę św. Rodziny. Była to inna ikona, niż ta „nasza”, którą znamy w SNR. Ikona św. Rodzina pisana przez Kiko Arguello. (*)

Sobotni wieczór zakończyliśmy kolacją oraz modlitwą podczas Apelu Jasnogórskiego, w którym uczestniczyliśmy z chóru Kaplicy Matki Bożej. O. Marcin udostępnił nam to miejsce ze względu na duży tłum w samej kaplicy i na bezpieczeństwo naszych dzieci, których było ponad siedemdziesiąt.

W niedzielę, po Eucharystii S. Anna (Małe Siostry Karola de Foucauld) oprowadziła nas po Jasnej Górze i opowiedziała wiele ciekawych wydarzeń związanych z Cudownym Obrazem i obroną Jasnej Góry. Mieliśmy też możliwość być w Bibliotece Ojców Paulinów.

Przed obiadem O. Marcin wygłosił nam konferencje tematyczną związaną z rokiem formacyjnym SNR nt. „Człowiek - dzieło Boga”. Po konferencji rozdał nam przepiękne oblicza Jezusa, zachęcając nas byśmy przed Obliczem Jezusa nie bali się „tracić czasu”, bo tylko w Jego oczach odczytamy naszą tożsamość i Jego miłość do nas. Dzieci, (jak widać poniżej) zaczęły praktykować od zaraz. Patrzyły ... i w oczy Jezusa ... i w oczy Jego Matki.

Ojciec pobłogosławił nas na drogę i udaliśmy się na obiad, którym kończyliśmy nasze pielgrzymowanie. Wyjechaliśmy z dużym niedosytem bycia razem i z postanowieniem pielgrzymowania do Matki Bożej co roku, w kolejne rocznice oddania się Jej. By ... w następnych latach dziękować za ten czas oraz zachęcać nowe rodziny do zawierzania się Jej opiece.

I jeszcze tylko wspólne zdjęcie ..., na którym trudno było uchwycić tyle osób.

Serdecznie dziękuję Ani i Leszkowi, Dorocie i Mariuszowi, Klaudii i Piotrowi
oraz O. Marcinowi za piękną współpracę w organizowaniu tego wydarzenia.
Niech będzie Bóg uwielbiony w tym, co się tam w tych dniach wydarzyło.
S. Martyna Kuczmarska

(*)

Beznazwy 1

 „Ikona ta ukazuje powrót Świętej Rodziny z Jerozolimy do Nazaretu, tuż po tym, jak dwunastoletni Jezus zgubił się i został znaleziony w świątyni jerozolimskiej. Jest to moment, o którym wspomina Pismo Święte: wrócił z nimi do Nazaretu i był im poddany (Łk 2, 51). Św. Józef niesie na swoich ramionach Jezusa patrzącego w kierunku Dziewicy Maryi, ukazującej Mu zwój pisma przeznaczony dla Niego. Widzimy obraz małżeństwa dźwigającego swój wychowawczy owoc. Rodzice są dla dziecka tymi, którzy pomagają mu we wzrastaniu w wierze.” Ciekawie pokazana jest postać św. Józefa. Bo jest to postać ojca przygotowującego syna do wejścia w życie. Ojciec wprowadza syna, pomaga mu stawiać pierwsze kroki w dorosłym życiu, pomaga dziecku wzrastać po to, aby potem pełniło ono wolę Pana Boga. Warto zwrócić uwagę na twarz Józefa. Wyraża trud i mozół ojcostwa oraz oddanie i poświęcenie dla rodziny." 

http://www.poslaniec.co/1301/art,213,Ikona_swietej_Rodziny.htm

 

  

Modlitwa do
 Najświętszej Rodziny
  
Najświętsza Rodzino,
błogosław i strzeż
wszystkie rodziny świata.
Zachowaj je złączone
nierozerwalnym węzłem miłości,
wierne otrzymanym łaskom
i obowiązkom swego powołania.
Spraw, aby żyły według prawa
i przykazań Bożych,
by ich życie było odbiciem
Twego życia na ziemi 
i pozwoliło im kiedyś cieszyć się 
Twoim szczęściem w niebie.
Amen.